میلگرد بستر کرمانشاه برج خلیفه را از سونامی دوبی نجات داد

در حالی که بسیاری از مردم میلگرد بستر کرمانشاه را دیده یا شنیده اند، تعریف میلگرد چیست، درک نحوه ساخت آن، دانش نحوه کار و کاربردهای مختلف آن کمتر شناخته شده است. این مقاله به معرفی میلگرد می‌پردازد.

میلگرد چیست؟ میلگرد که مخفف “میله تقویت کننده” یا “نوار تقویت کننده” است، میله ای فلزی است که برای کمک به افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود.

در نتیجه به سازه های بتنی کمک می کند تا در برابر بارهای کششی، خمشی، پیچشی و برشی مقاومت کنند. از آنجایی که این نقاط ضعف بتن هستند، میلگرد سازه های بتنی را تقویت می کند که در غیر این صورت تحت این نیروها از هم می پاشند.

میلگرد معمولاً در سازه های بتنی قابل مشاهده نیست زیرا معمولاً درون سازه بتنی مدفون می شود. تقریباً همیشه از فولاد ساخته می شود زیرا فولاد مانند بتن دارای خواص انبساط حرارتی است که مسائل مربوط به تغییر دما را کاهش می دهد.

میلگرد معمولاً صاف نیست، برای جلوگیری از لغزش در ساختار بتنی با دنده ساخته می شود. میلگرد چگونه ساخته می شود؟ میلگرد تقریباً همیشه از فولاد ساخته می شود که دارای خواص کششی عالی نسبت به بتن است.

میلگرد

جالب توجه است که معمولاً از فولاد بازیافتی مانند ماشین‌های قدیمی، لوازم خانگی و ماشین‌آلات ساخته می‌شود که با کوره‌های قوس الکتریکی ذوب می‌شوند، به شکل بیلت خنک می‌شوند و سپس ذخیره می‌شوند.

هنگامی که بیلت ها برای ساخت میلگرد آماده می شوند، دوباره تا دمای بالا (اما کمتر از دمای ذوب خود) گرم می شوند و به سرعت از طریق یک سری ابزار اکستروژن تغذیه می شوند.

مراحل مختلف ابزارسازی اکستروژن تا رسیدن به قطر میلگرد مورد نظر، شمش فولادی را به میله هایی با قطر کوچکتر و کوچکتر فرو می برد. مجموعه ای از ابزارها تغییر شکل های مورد نیاز را برای جلوگیری از لغزش در بتن ایجاد می کند. سپس میلگرد به طول مورد نظر بریده می شود.

میلگرد چگونه کار می کند؟ مقاومت کششی میلگرد فولادی مکمل مقاومت فشاری بتن برای ایجاد سازه هایی است که ترکیبی از هر دو نوع مقاومت را دارند.

این امر خطر شکستگی را کاهش می دهد و به سازه اجازه می دهد تا در مقابل حرکات و نیروهایی که در غیر این صورت ممکن است باعث شکست سازه بتنی شود، بهتر مقاومت کند.