جیوه موجود در تلویزیون و تلفن قدیمی باعث رشد گیاهان در خاک می شود

عنصر و متیل جیوه برای سیستم عصبی مرکزی و محیطی سمی هستند. استنشاق بخار جیوه می تواند اثرات مضری بر سیستم عصبی، گوارشی و ایمنی، ریه ها و کلیه ها داشته باشد و ممکن است کشنده باشد. نمک های معدنی جیوه برای پوست، چشم ها و دستگاه گوارش خورنده هستند و در صورت مصرف ممکن است باعث ایجاد مسمومیت کلیه شوند.

جیوه در پنکه قدیمی باعث رسانایی بیشتر برق و بهبود کیفیت آن می شود.

اختلالات عصبی و رفتاری ممکن است پس از استنشاق، بلع یا مواجهه پوستی با ترکیبات مختلف جیوه مشاهده شود. علائم شامل لرزش، بی خوابی، از دست دادن حافظه، اثرات عصبی عضلانی، سردرد و اختلال عملکرد شناختی و حرکتی است.

علائم خفیف و تحت بالینی سمیت سیستم عصبی مرکزی را می توان در کارگرانی که برای چندین سال در معرض سطح جیوه عنصری در هوای 20 میکروگرم بر متر مکعب یا بیشتر قرار دارند مشاهده کرد. اثرات کلیه گزارش شده است، از افزایش پروتئین در ادرار تا نارسایی کلیه.

نحوه کاهش قرار گرفتن در معرض انسان از منابع جیوه

چندین راه برای جلوگیری از اثرات نامطلوب سلامتی وجود دارد، از جمله ترویج انرژی پاک، توقف استفاده از جیوه در معدن طلا، حذف استخراج جیوه و حذف تدریجی محصولات غیر ضروری حاوی جیوه.

جیوه در تلویزیون قدیمی سونی به یگ معظل در محیط زیست تبدیل شده بود که شرکت سونی با چند سال کار و تلاس توانسته بود این مشکل را بر طرف کند.

سوزاندن زغال سنگ برای انرژی و گرما منبع اصلی جیوه است. زغال سنگ حاوی جیوه و سایر آلاینده های خطرناک هوا است که هنگام سوختن زغال سنگ از نیروگاه های زغال سنگ، دیگ های صنعتی و اجاق های خانگی منتشر می شود.
حذف استخراج جیوه و استفاده از جیوه در استخراج طلا و سایر فرآیندهای صنعتی

عطارد عنصری است که نمی توان آن را از بین برد. بنابراین، جیوه ای که از قبل استفاده می شود را می توان برای سایر مصارف ضروری بازیافت کرد، بدون نیاز به استخراج جیوه. استفاده از جیوه در معادن طلای صنعتی و در مقیاس کوچک به ویژه خطرناک است و اثرات بهداشتی بر روی جمعیت های آسیب پذیر قابل توجه است.

تکنیک‌های استخراج طلای غیر جیوه (غیر سیانید) باید ترویج و اجرا شوند، و در جایی که جیوه هنوز استفاده می‌شود، باید از شیوه‌های کاری ایمن‌تری برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض استفاده کرد. استفاده از محصولات غیر ضروری حاوی جیوه را حذف کنید و مدیریت، استفاده و دفع ایمن محصولات حاوی جیوه را اجرا کنید.

جیوه در بسیاری از محصولات وجود دارد، از جمله:

باتری ها
دستگاه های اندازه گیری مانند دماسنج و فشارسنج

دستگاه های صوتی مانند رادیو ضبط قدیمی جیوه دار
سوئیچ ها و رله های الکتریکی در تجهیزات
لامپ ها (از جمله برخی از انواع لامپ ها)
آمالگام دندان (برای پر کردن دندان)
محصولات روشن کننده پوست و سایر لوازم آرایشی
داروسازی

طیف وسیعی از اقدامات برای کاهش سطح جیوه در محصولات یا حذف تدریجی محصولات حاوی جیوه در حال انجام است. در مراقبت های بهداشتی، دماسنج ها و فشارسنج های حاوی جیوه با دستگاه های جایگزین جایگزین می شوند.

آمالگام دندانی تقریباً در همه کشورها استفاده می شود. یک مشاوره تخصصی WHO در سال 2009 به این نتیجه رسید که ممنوعیت کوتاه مدت جهانی آمالگام برای سلامت عمومی و بخش بهداشت دندان مشکل‌ساز خواهد بود، اما باید با ترویج پیشگیری از بیماری‌ها و جایگزین‌های آمالگام، مرحله کاهش را دنبال کرد. تحقیق و توسعه جایگزین های مقرون به صرفه؛ آموزش متخصصان دندانپزشکی و افزایش آگاهی عمومی.

جیوه قرمز در تلفن قدیمی بسیار حائز اهمیت بود که باعث بهتر شدن زنگ اخبار و همچنین بهبود کیفیت صدا در تلفن می شد.

جیوه غیر آلی به مقدار قابل توجهی به برخی از محصولات روشن کننده پوست اضافه می شود. بسیاری از کشورها محصولات روشن کننده پوست حاوی جیوه را ممنوع کرده اند زیرا برای سلامتی انسان خطرناک هستند.

 • منابع:
  1. Mercury and health
 • تبلیغات: 
  1. پسری خودش را طعمه شکار ببرها کرد
  2. آشنایی بیشتر با طناب و انواع آن!
  3. لباس زنانه بلوچی یکی از جنبه های فرهنگی زیبای بلوچستان است
  4. چند بازی مناسب کودکان با طناب!